Aktualności

W listopadzie 2006 roku odbył się pierwszy koncert Wrocławskiego Salonu Jacka Kaczmarskiego. W ciągu czterech lat działalności na naszej scenie wystąpiło kilkudziesięciu wykonawców, zaśpiewano setki piosenek.

22 listopada, od godz. 2o.oo będziemy obchodzić IV urodziny. Na koncert ten zaprosiłem artystów silnie związanych z Salonem: Trio łódzko – Chojnowskie, Michała Mańkę, Adama Łapacza i oczywiście moją Triadową rodzinę – Olę i Michała. Postaramy się też o niespodzianki sceniczne. Na scenie wystąpi też Jakub Kwaśniewski i Piotr Stankiewicz, zwany Kraśnym.

 

Koncert rocznicowy będzie biletowany; 15 PLN w przedsprzedaży, 20P LN w dniu koncertu.

Bilety są do na bycia w Klubie Muzycznym „Łykend”.

 

Do zobaczenia!

$imon

15.11.2010 

Październikowe spotkanie odbędzie się w poniedziałek, jak zawsze ok. godz. 2o.oo i jak prawie zawsze – wstęp jest wolny.

 

Na scenie Triada Poetica – sięgniemy tym razem także do piosenek dawno już nie wykonywanych, z szerokiego repertuaru, tak Kaczmarowego, jak i zapożyczonego z innych kręgów inspiracji. Będę też premiery: Katarzyna Groniec, Halina Poświatowska. Nie obejdzie się bez ciepło przyjętego ostatnim razem Stanisława Grochowiaka :-)

 

W ramach Otwartej Sceny wystąpi nasz Przyjaciel Aleksander Olszewski, który wykona kilka piosenek Jacka Kaczmarskiego.

 

Jak zawsze – serdecznie zapraszam do wspólnego śpiewania i zabawy: pamiętajmy, że część oficjalna nie jest równoznaczna z końcem imprezy :-)

 

Pozdrowienia

$imon

 

19.10.2010 

Witajcie po wakacyjnej przerwie!

Odpowiadając na, miłe memu sercu i uchu, zapytania o wrześniową edycję Salonu – niniejszym zapraszam 29 dnia miesiąca, na godzinę 2o.oo

 

Wrześniowe spotkanie zdominowane będzie przez piosenki Jacka Kaczmarskiego a wykonawczo - przez dwóch Michałów, którzy w tym dniu obchodzić będą swoje imieniny. Mam nadzieję, że Michałów nie zabraknie i na widowni, co nada naszej imprezie jeszcze większy towarzyski wymiar.

 

Na scenie pojawi się Michał Wilgocki, czyli Triada Poetica (może zaśpiewa też Ola Żurowska) oraz Michał Mańka. Tym razem,  w nawiązaniu do tegorocznej okrągłej rocznicy powstania pewnego ważnego dla historii kraju związku zawodowego – zagramy m.in. piosenki Jacka mieszczące się w nurcie społeczno – politycznym, a powstałe w okresie rozwijającej się opozycji i  - później – demokracji.

 

Oficjalna cześć koncertu przerodzi się pewnie, jak zawsze, w koncert życzeń, a tradycyjne wykonanie „Hymnu wieczoru kawalerskiego” znajdzie tym razem mocne uzasadnienie.

Zapraszając w imieniu swoim oraz zaprzyjaźnionych Michałów – tymczasem pozdrawiam!

 

                                                                                                                                           $imon

 

12.09.2010 

Zbliża się IV sezon zlotu „kaczmarski underground” (3,4,5 września 2010 r.).

  

 W tym roku impreza odbędzie się pod hasłem „Podziemne obchody XXX-lecia Karnawału Solidarności”. Dobrany repertuar koncertów, zaproszeni Goście, tematy warsztatów, scenografia i zajęcia będą okazją, aby poczuć klimat atmosfery w jakiej przed 20-30 laty słuchali Jacka drukarze podziemni, kolporterzy, redaktorzy bibuły i inni antykomunistyczni „wywrotowcy”.

  Wysłuchamy, rzecz jasna kilku koncertów. Ale obejrzymy również kilka filmów o  podziemiu, spotkamy także ich autorów oraz niektórych ich  bohaterów.

  Autor unikalnej książki wydanej przez Wydawnictwo Znak, przedstawi kilku jej bohaterów – niektórych z nich znacie ze srebrnego ekranu...

Autor innej z kolei książki, sam znany z przekazów telewizyjnych, opowie o tym co znaczyła twórczość Jacka w tamtych czasach i o samym klimacie lat 80-tych.

Z kolei nasz Przyjaciel, Dr Krzysztof Gajda – autor jedynej wydanej biografii Jacka – spróbuje odpowiedzieć na pytanie „Czy Jacek Kaczmarski był bardem Solidarności?”.

  

 Spróbujemy odtworzyć podziemną drukarnię. Powinno udać się też przerobić pod okiem twórcy „Radia Solidarność” odbiornik radiowy na nadajnik? (Jeśli masz jakieś małe radio na baterie– zabierz je ze sobą).

  Będzie można też wziąć udział w czynie społecznym, który stać się ma jednym z wątków kręconego przez chętnych filmu - w ramach warsztatów medialnych będzie można się dowiedzieć, jak manipulować informacją w mediach. Sami będziemy nią manipulować, kręcąc pod okiem profesjonalistów film propagandowy. Film, który ma być później pokazany w telewizji publicznej…

  Naszej imprezie ma towarzyszyć ekipa realizująca film dokumentalny. Zanim obejrzycie również i ten film w telewizji, zobaczycie jak wygląda profesjonalne jego kręcenie. Stańcie się również jego współ-bohaterami. Częścią scenografii ma być  multimedialna wystawa zdjęć z tamtych czasów, częścią – świadectwo „żołnierzy wyklętych”, który przedstawiciela uczestnicy zlotu w poprzednim sezonie mieli okazję poznać.

  

 

 Ogólny plan imprezy:

 • początek kręcenia materiału do filmu dokumentalnego o nowohuckiej Solidarności
 • warsztaty medialneSztuka manipulacji informacją”– cz. I -przygotowania do kręcenia przez uczestników zlotu filmu propagandowego
 • początek kręcenia przez uczestników „filmu propagandowego
 • warsztaty drukarskie cz. I
 • kolacja przy ruszcie
 • wprowadzenie do multimedialnej wystawy IPN
 • koncerty. Wrocławski Salon Jacka Kaczmarskiego prezentuje: Ela Czyż,  Triada Poetica
 • ognisko integracyjne
 • turniej gier planszowych historycznych (IPN)
 • Gość prof. Andrzeja Waśko, i Dr. Macieja Korkucia – „Karnawał Solidarności ‘80-‘81”
 • czyn społeczny
 • Dr Krzysztof Gajda – „Jacek Kaczmarski – bard Solidarności(?)”
 • warsztaty podziemne – jak przerobić radio na nadajnik radiowy
 • „Czy jest w polskim systemie edukacji miejsce dla Jacka Kaczmarskiego” dyskusja w ramach otwartej części konferencji Towarzystwa Nauczycieli Szkół Polskich.
 • „Czarne Juwenalia” – spotkanie z bohaterami książki oraz jej autorem Jarosławem Szarkiem
 • zawody
 • koncert. Wrocławski Salon Jacka Kaczmarskiego (Łukasz Jęcek, Michał Mańka, Adam Łapacz)
 • pokaz filmów dokumentalnych Miłosza Horodyskiego

(w przerwach między projekcjami rozmowa autora filmów z ich bohaterami)

 • koncert piosenek Jacka Kaczmarskiego - Trio Łódzko-Chojnowskie
  (Paweł Konopacki – gitara, śpiew, Witold Łuczyński – gitara, śpiew, Tomasz Susmęd – fortepian)

  

Uwaga! Program, choć bogaty, jest jak zwykle nieobowiązkowy…

 

Zgłoszenia do udziału w zlocie przyjmuje nasz Gospodarz FOLWARK WIĄZY (ew. noclegi i wyżywienie)..

Marszowice 56, 32-420 Gdów
powiat wielicki, Małopolska

e-mail: folwark@folwark.krakow.pl 

Tel. kom. 513 101 206

Tel/Fax: 012 251 51 19

Warto się zapowiedzieć, aby uniknąć komplikacji po przyjeździe.

No i jeszcze jedno. Przez wzgląd na popularność w poprzednich latach liny zawieszonej w stodole, w tym roku została ona rozbudowana do postaci mini-parku linowego!

Serdecznie zapraszamy do udziału w podziemnym zlocie kaczmarski underground .

 

 

19.08.2010 

Pomysł, który narodził się spontanicznie, trudno zaszufladkować, gdyż balansuje na granicy kilku kultur europejskich i łączy różne gatunki muzyki. Spotkają się w nim zupełnie odmienne temperamenty artystyczne: środkowoeuropejski, słowiański i skandynawski. Projekt łączy brzmienia jazzowe, folkowe, country i klasyczne, a zaproszeni do udziału artyści swobodnie poruszają się między tymi gatunkami. Wierzymy, iż rezultatem tego spotkania będą ciekawe, niepowtarzalne interpretacje i fascynujące koncerty. Dzięki projektowi ukażą się pierwsze przekłady polskich piosenek na język norweski.

W repertuarze znajdą się przede wszystkim standardy Agnieszki Osieckiej oraz utwory dwóch innych mistrzów gatunku - Jonasza Kofty i Jacka Kaczmarskiego.

W skład zespołu wchodzą znakomici muzycy i wokaliści z Norwegii i z Polski. Zespół powstał w 2009 roku, kiedy to Jørn Simen Øverli i Tora Augestad zachwycili się pięknem polskich piosenek autorstwa wielkiej poetki i pisarki Agnieszki Osieckiej. Szef artystyczny projektu, Jørn Simen Øverli wsiadł w samolot do Warszawy, odnalazł Fundację Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej i namówił polskich przyjaciół Agnieszki Osieckiej do swego pomysłu. Na spotkaniu postanowiliśmy, że przetłumaczymy najpiękniejsze polskie piosenki na norweski, zaaranżujemy je na nowo, stworzymy polsko-norweski zespół i zaśpiewamy je w Norwegii i w Polsce. Skandynawia usłyszy polskie standardy, a Polacy usłyszą norweskie pomysły na własną klasykę gatunku. Do współpracy Jørn Simen Øverli zaprosił:

Tora Augestad - śpiew
Joanna Lewandowska - śpiew
Jørn Simen Øverli - gitara akustyczna
Grzech Piotrowski - saksofon, elektronika
Espen Leite - akordeon
Pal Hansken - instrumenty perkusyjne
Poezję Agnieszki Osieckiej na język angielski przetłumaczyła prozą córka Poetki, Agata Passent, oraz kierująca Fundacją Marta Dobromirska-Passent. Na bazie tych tłumaczeń Jørn Simen Øverli tworzy norweskie wersje piosenek.
 
Muzycy spotykali się na wspólnych warsztatach w Oslo, a następnie wyruszyli w trasy koncertowe w Polsce (pod artystycznym okiem Grzecha Piotrowskiego) oraz w Norwegii.

Centrum Sztuki IMPART
ul. Mazowiecka 17

Bilety w cenie 20.00 PLN

11.08.2010 
jamnik.net.pl
Wrocławski Salon Jacka Kaczmarskiego 2010
Administracja i wykonanie: ReDi
Wspomagane przez: JamnikCMS